Zbliża się termin wysłania do urzędu pit-11

Zbliża się termin złożenia deklaracji PIT-11 i IFT


Nadszedł czas rocznych rozliczeń podatkowych. Zostało już mało czasu, aby złożyć do urzędu deklaracje PIT-11 za pracownika, a także deklaracje IFT. A czy państwo już przygotowaliście takie dla swoich pracowników?

Nie warto z tym zwlekać. Termin upływa już 31 stycznia, a to jeszcze tylko kilka dni.

Zostało:

00
Dni
00
Godzin
00
Minut
00
Sekund

Czym jest PIT-11?

PIT-11 to podstawowa informacja o przychodach, kosztach i dochodach pracownika. Pracodawca ma obowiązek sporządzić i wysłać do urzędu skarbowego taką deklarację do końca stycznia za rok ubiegły, a do końca lutego dostarczyć ją swojemu pracownikowi. Na jej podstawie pracownik wypełni później swoje roczne rozliczenie przepisując odpowiednie kwoty z tej informacji do odpowiednich rubryk swojej deklaracji podatkowej.

Deklaracja PIT-11 zawiera informacje o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, a także zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Są to przede wszystkim dane podatkowe wynikające z umowy o pracę, umowy zlecenia, świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, itp. Pracodawca może go dostarczyć pracownikowi w formie papierowej lub elektronicznej.

Aktualnym drukiem jest formularz 29 – dostępny do pobrania tutaj.

Istnieje też druk PIT-11A. Różni się od PIT-11 tym, że jest wystawiany przez organ rentowy – ZUS i zawiera informacje o dochodach z rent i emerytur. Można go pobrać tutaj.

Gdy pracodawca nie dostarczy PIT-11 pracownikowi, ten może to zgłosić do urzędu skarbowego i pracodawca zostanie wtedy ukarany grzywną.

Czym jest IFT

W przypadku pracowników zagranicznych, gdy nie są rezydentami i uzyskują wynagrodzenia na podstawie innej niż umowa o pracę, zamiast PIT-11 sporządzamy deklarację IFT. Terminy są podobne jak w przypadku PIT-11, IFT należy złożyć do urzędu i wysłać pracownikowi do końca lutego.

Mamy dwa druki:

  • IFT-1 – w przypadku całego roku,
  • IFT-1R – w przypadku wystawienia na żądanie lub przy likwidacji firmy.

IMIR

Oprócz PIT-11 pracodawca powinien też wystawić pracownikowi IMIR (dawniej RMUA). To informacja na temat odprowadzanych składek ZUS z podziałem na miesiące. Może być wydawany co miesiąc w formie pasków wynagrodzeń lub w formie rocznego raportu w wyszczególnieniem poszczególnych miesięcy. Pracodawca ma czas do końca lutego, aby wystawić pracownikom ten dokument.

Szukaj

Archiwa

Kategorie

Najnowsze

Tagi

facebook faktury elektroniczne fanpage IFT IMIR KSEF limity majówka nadpłata nasze biuro nowy adres PIT Podatki podsumowanie płaca minimalna rozliczenie roczne ryczałt składki sprawozdanie wypłaty zamknięte zdrowotne ZUS