Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Zwrot nadpłaty rocznej składki zdrowotnej za 2023 rok


U wielu podatników wyszła nadpłata w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej. Będą się oni mogli ubiegać o zwrot tej nadpłaty. Jak i do kiedy to zrobić?

Aby uzyskać zwrot dopłaty należy należy złożyć wniosek RZS-R w PUE-ZUS. ZUS utworzy taki wniosek na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE. W sytuacji kiedy płatnik ma zadłużenie, nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości.

Aby otrzymać zwrot na koncie płatnika nie może być zaległości i wniosek musi zostać złożony w terminie.

Terminy dotyczące zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej

Termin złożenia wniosku mija 3 czerwca. Wpływu zwrotu nadpłaty na konto należy spodziewać się do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

00
Dni
00
Godzin
00
Minut
00
Sekund

Dokumenty korygujące wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące 2023 r. można złożyć:

  • najpóźniej do dnia, w którym płatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty,
  • do 1 lipca 2024 r. – jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty.

Jeśli płatnik zalega z tytułu składek, to nadpłata będzie zaliczona w pierwszej kolejności na poczet tych zaległości.

Co zawiera wniosek?

Wniosek ten będzie zawierał:

  • dane identyfikacyjne i adresowe wnioskodawcy,
  • informacje o formie opodatkowania oraz rocznym przychodzie/dochodzie z poszczególnych form opodatkowania,
  • łączną kwotę do zwrotu,
  • numer rachunku bankowego, który płatnik zgłosił do ZUS.

Aby otrzymać zwrot nadpłaty należy mieć uzupełniony komplet dokumentów rozliczeniowych na swoim koncie ZUS. Numer konta bankowego, na który ten zwrot przyjdzie również musi być wcześniej podany na koncie płatnika.

Jaki wpływ ma zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na roczne rozliczenie podatkowe

W zależności od formy opodatkowania zwrot nadpłaty może mieć wpływ na roczne rozliczenie PIT.

W przypadku rozliczania na zasadach ogólnych zwrot nadpłaty nie będzie miał wpływu na podatek. Przy opodatkowaniu liniowym może być kosztem.

Podatek liniowy

Przy podatku liniowym zwrot nadpłaty ma wpływ na rozliczenie roczne podatnika. Przy metodzie liniowej wyliczania podatku dochodowego są dwie możliwości do wyboru. Można zapłaconą zdrowotną odliczyć od dochodu albo zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, oczywiście do wysokości określonego limitu (w 2023 r. było to 10 200 zł).

W pierwszym przypadku, gdy składka została odliczona od dochodu w rozliczeniu PIT za 2023 rok, to zwrot nadpłaty należy doliczyć do dochodu za 2024 rok. Nie dotyczy to jednak sytuacji, jeśli zapłacona składka była większa od limitu.

W przypadku zaliczenia zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów w 2023 roku, należy skorygować koszty w 2024 roku w momencie zwrotu nadpłaty składki mając na względzie limit.

Przykład

Przedsiębiorca na liniowym PIT zapłacił w 2023 r. tytułem składki zdrowotnej 15 tys. zł, a odliczył od dochodu 10 200 zł. Zwrot nadpłaty składek w wyniku rozliczenia rocznego w wysokości 3 tys. zł nie będzie miał dla niego żadnych skutków podatkowych. Dopiero gdyby zwrot ten wyniósł powyżej 6000 zł, pojawiłby się obowiązek wykazania dochodu do opodatkowania. Przykładowo przy zwrocie w kwocie 4800 zł do dochodu trzeba byłoby doliczyć 1200 zł, co wynika z wyliczenia: 10 200 – (15 000 – 6000).

Ryczałt

Na ryczałcie nie może być kosztem, przy czym przychody mogą być pomniejszone o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym:

  • z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

jeżeli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Szukaj

Archiwa

Kategorie

Najnowsze

Tagi

facebook faktury elektroniczne fanpage IFT IMIR KSEF limity majówka nadpłata nasze biuro nowy adres PIT Podatki podsumowanie płaca minimalna rozliczenie roczne ryczałt składki sprawozdanie wypłaty zamknięte zdrowotne ZUS