Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej


Jeśli płatnikowi składek wyszła nadpłata składki zdrowotnej w rozliczeniu rocznym może wystąpić o zwrot tej nadpłaty. Termin mija już niedługo.

Na temat rozliczenia składki zdrowotnej wypowiedział się regionalny rzecznik prasowy ZUS:

Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W przypadku nadpłaty – na indywidualnym profilu na PUE ZUS będzie gotowy wniosek o zwrot – dodaje.

Do kiedy i jaki wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

O zwrot nadpłaty rocznej składki zdrowotnej należy wystąpić do dnia 1 czerwca 2023 roku. Aby to zrobić należy złożyć wniosek RZS-R w PUE-ZUS.

Zostało:

00
Dni
00
Godzin
00
Minut
00
Sekund

ZUS przygotował już taki wniosek na podstawie rozliczenia rocznego składki dla każdego płatnika składek, któremu wyszła nadpłata. Wystarczy tylko zalogować się na swój profil PUE-ZUS, sprawdzić swój wniosek, podpisać go i wysłać.

Kiedy można liczyć na zwrot nadpłaty?

Po wysłaniu wniosku ZUS powinien dokonać zwrotu składki zdrowotnej w terminie do 1 sierpnia 2023, jeżeli na koncie ubezpieczonego nie ma zaległości w opłacanych składkach. W przypadku kiedy płatnik nie złoży wniosku, nadpłata zostanie rozliczona przez ZUS do końca roku o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach pomiędzy formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych w dokumentach przekazanych do ZUS, a formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych dla celów podatkowych.

Co będzie zawierał wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Wniosek ten będzie zawierał:

  • dane identyfikacyjne i adresowe wnioskodawcy,
  • informacje o formie opodatkowania oraz rocznym przychodzie/dochodzie z poszczególnych form opodatkowania,
  • łączną kwotę do zwrotu,
  • numer rachunku bankowego, który płatnik zgłosił do ZUS.

Aby otrzymać zwrot nadpłaty należy mieć uzupełniony komplet dokumentów rozliczeniowych na swoim koncie ZUS. Numer konta bankowego, na który ten zwrot przyjdzie również musi być wcześniej podany na koncie płatnika.

Szukaj

Archiwa

Kategorie

Najnowsze

Tagi

facebook faktury elektroniczne fanpage IFT IMIR KSEF limity majówka nadpłata nasze biuro nowy adres PIT Podatki podsumowanie płaca minimalna rozliczenie roczne ryczałt składki sprawozdanie wypłaty zamknięte zdrowotne ZUS