Wzrośnie limit do ryczałtu

Limit do ryczałtu 2024


W lipcu 2023 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy, według której wzrośnie limit do ryczałtu. Więcej przedsiębiorców skorzysta z tej uproszczonej formy opodatkowania.

Ryczałt jest wybierany przez wielu przedsiębiorców jako sposób rozliczania podatku dochodowego. Jest jedną z prostszych form opodatkowania, co zachęca do niej podatników. W 2024 roku zostanie zmieniony limit do ryczałtu, dzięki czemu skorzysta z niego jeszcze więcej jednostek gospodarczych.

Jaki teraz będzie limit?

Wzrost limitu będzie znaczny, bo aż o 50%. Teraz kwota ta będzie wynosić 3 000 000 euro przychodów. Aktualnie jest to 2 000 000 euro. Podatnicy mający przychody poniżej tej kwoty są uprawnieni do korzystania z tej formy rozliczeń podatkowych. Zmiana wchodzi od 1 stycznia.

Czym charakteryzuje się ryczałt?

Stawka ryczałtu jest zmienna dla różnych rodzajów działalności. Podstawą tej formy opodatkowania jest przychód, niezależnie od poniesionych kosztów. Jest to najprostsza forma opodatkowania, nie trzeba w niej rozliczać kosztów, bo nie można ich odliczyć od podatku.

Nie każdy jednak może rozliczać się ryczałtem. Istnieją tutaj pewne ograniczenia.

Kto nie może skorzystać z ryczałtu?

Nie mogą skorzystać z tej formy opodatkowania osoby, które:

  • opłacają w tym samym roku podatek w formie karty podatkowej,
  • korzystają z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
  • osiągają w całości bądź części przychody z prowadzenia apteki,
  • osiągają w całości bądź części przychody z działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  • osiągają w całości bądź części przychody z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
  • wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym – z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Szukaj

Archiwa

Kategorie

Najnowsze

Tagi

facebook faktury elektroniczne fanpage IFT IMIR KSEF limity majówka nadpłata nasze biuro nowy adres PIT Podatki podsumowanie płaca minimalna rozliczenie roczne ryczałt składki sprawozdanie wypłaty zamknięte zdrowotne ZUS