Zakończenie roku 2023

Zakończenie roku


Zbliża się koniec roku 2023, a zaraz po nim roczne rozliczenia podatkowe. To dobry czas, aby przeanalizować sytuację firmy i zacząć się już pomału przygotowywać do rozliczeń.

To najlepszy czas, aby zastanowić się, czy może lepiej zmienić formę opodatkowania na inną, czy bardziej korzystniej zostać przy aktualnej. Taką zmianę można zrobić na początku roku. Jest na to czas do 20 lutego i można to zrobić tylko raz w roku. Można też zrobić taką zmianę w trakcie roku, wtedy musimy zdążyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Warto przeanalizować sytuację i podjąć decyzję trochę wcześniej niż w ostatnich dniach przed terminem. Biura rachunkowe zwykle już wcześniej rozmawiają o tym z klientami.

Co warto sprawdzić i na jakie zmiany się przygotować?

Dobrze też sprawdzić limity do VAT czy kasy fiskalnej w swojej firmie. Biura rachunkowe często sprawdzają to u swoich klientów. To dobry moment, aby podjąć decyzję na temat ewentualnych zmian w tej kwestii.

Aktualnie limit do kasy fiskalnej wynosi 20 000 zł przychodu od osób fizycznych. Limit w 2024 roku jest taki sam jak był wcześniej. Po przekroczeniu tej kwoty w roku podatkowym należy zakupić kasę fiskalną i zacząć z niej korzystać 2 miesiące po przekroczeniu limitu.

Jeśli chodzi o VAT, to limit wynosi 200 000 zł. Nie zmienił się już od kilku lat i teraz też nie są planowane zmiany. Podatnicy, którzy nie przekraczają tej kwoty i nie prowadzą działalności, z tytułu której muszą wejść na vat od 1 dnia działalności (np. sprzedaż paliwa, warsztaty samochodowe, usługi doradztwa podatkowego), mogą bez problemu skorzystać ze zwolnienia z vat.

Do ryczałtu od 1 stycznia limit zostanie zmieniony i wyniesie teraz 3 000 000 euro (o czym pisaliśmy we wcześniejszym wpisie Limit do ryczałtu). Warto właśnie teraz zastanowić się, czy nie przejść od początku roku na ryczałt. Teraz więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z tej opcji i dla wielu może się to okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ta forma opodatkowania jest prostsza niż skala podatkowa i często korzystniejsza finansowo.

Co jeszcze się zmieni?

Jedną z największych zmian jest wprowadzenie obowiązkowego systemu faktur elektronicznych. Nastąpi to od lipca dla vatowców. Pozostałe firmy będą miały na to więcej czasu.

Termin ten może zostać jeszcze przesunięty, lecz warto już teraz zacząć się przygotowywać na tą zmianę. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby oprogramowanie do wystawiania faktur było zgodne z nowym systemem. Trzeba również wcześniej, a nie dopiero w ostatniej chwili dowiedzieć się jak korzystać z KSEF-u. Więcej na temat, czym jest KSEF.

Zmiany w płacach

Zmienią się też kwoty składek ZUS i płaca minimalna. Nastąpi to dwa razy – w styczniu i w lipcu. Kwoty znajdują się we wpisie Wzrost placy minimalnej w 2024 roku. Koniec roku 2023 to dobry moment, aby zacząć już planować swoje przyszłe działania w tym temacie.

Roczne rozliczenia

Zbliżają się powoli terminy rocznych rozliczeń podatkowych. Dobrze zacząć się już teraz do nich przygotowywać i rozplanować sobie wszystko w czasie. Oprócz rozliczeń PIT mamy też rozliczenie roczne składki zdrowotnej. To nowy obowiązek, który wszedł w tym roku a dotyczył zeszłego. Kto jest zobowiązany i jak to wyglądało za 2022 rok opisaliśmy w tym artykule. Jeżeli wyszła nadpłata tej składki, można ubiegać się o jej zwrot. Może on mieć wpływ na rozliczenie roczne podatku.